sirius_web site_logo-01
tr Turkish

SİPARİŞ HATTI

0532 139 67 73

Arabica Kahve

Kahve çekirdekleri aralarında Arabica ve Robusta olarak ikiye ayrılmaktadır. Kahvenin üst düzey bir lezzet vermesi açısından çekirdek özelliği oldukça önemli olmaktadır. Kahvenin türü ilgili sınıflandırmalar esasında kahvenin lezzetine ve lezzetine dair bilgi sağlayan niteliklerdir. Arabica kahve türü ise çoğu nitelikli kahvenin türü olup üst düzey bir kahve deneyimi yaşamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

Arabica kahve güney Amerika, Afrika ve Papua yeni Gine coğrafyalarında yetişen bir kahve çeşididir. Kullanımda çok farklı yöntemlerle sunuma hazırlanan kahveler aslında 2 tip kahve çekirdeğinden yapılmaktadır. Robusta ve arabica olarak adlandırılması, yetiştiği mevsimsel özelliklere ve içerdiği aroma sebebiyledir.


Dağ kahvesi” olarak da bilinen Coffea Arabica veya Arabica kahvesi, dünya kahve tüketiminin neredeyse yüzde 70’ini oluşturan en popüler kahvedir. Pürüzsüz bir aroma ve tada sahiptir.
Robusta kahve çekirdeklerine kıyasla Arabica çekirdekleri daha az kafein içerir. Ortalama bir fincan Arabica kahvesi yaklaşık 200 miligram kafein içeriğine sahiptir.

 

Arabica Kahvesinin Şekli
Arabica çekirdeklerini görünüşlerinden tanımak istiyorsanız Robusta çekirdeklerine göre daha büyük bir şekle sahip olduklarını bilmelisiniz. Açık kahverengi renkte oval bir şekle sahiptirler.

Arabica bitkisinin çekirdekleri büyürken görünümleri göz önüne alındığında daha kırılgandır ve tamamen büyümeleri en az altı yıl sürer. Ayrıca, iklim koşullarına karşı daha hassastırlar.

Arabica Kahvesinin Asitlik İçeriği
Fasulyelerin asitlik içeriği kavurma seviyesinden yüksek oranda etkilense de genel olarak Arabica çekirdekleri daha asidiktir. Çekirdeklere meyvemsi bir tat veren asitliğidir, ancak asit reflüsü çekiyorsanız Arabica çekirdeklerini daha az tüketmelisiniz.

Arabica Kahvesinin Faydaları
Genel olarak, kahvenin herkes için birçok sağlık yararı vardır. Yani Arabica çekirdeklerinin genel avantajlarının yanı sıra faydaları şunlardır: