sirius_web site_logo-01
tr Turkish

SİPARİŞ HATTI

0532 139 67 73

Espresso

Espresso, koyu kavrulmuş, Türk Kahvesi kadar olmasa da, yeteri kadar ince çekilmiş İtalya’ya özgü bir kahve türüdür. Espresso İtalyanca’da ‘basınçla yapılan’ anlamını verir, bu dildeki tam kullanımı ‘caffè espresso’dur

Dünyanın hemen hemen her yerinde kokusu ve aroması sevilerek tüketilen kahve, çeşitleri açısından da zengin olmasıyla bilinir.  Zengin bir aromaya sahip olması ve içerdiği yüksek kafein miktarıyla, yoğun çalışma temposuna sahip ve konsantrasyona ihtiyaç duyanların bir numaralı kahve tercihi olmakla birlikte, diğer kahvelere göre daha yoğun kıvamlı ve sert bir tadı olması sebebiyle küçük porsiyonlar halinde servis edilir.

Espresso İle Yapılan Kahve Çeşitleri

Americano: Cappucino bardağı büyüklüğünde bir kupada, tek veya duble espresso üzerine, kupa doluncaya kadar kaynar su eklenir.
Cappucino: Bardağın 1/3’ü tek ölçü espresso, 1/3’ü buharla ısıtılmış kıvamlı süt ile karıştırılır. Üzerlerine bardağın 1/3’ü hacminde kalın süt köpüğü yerleştirilir. Tarçın veya çikolata rendesi ile süslenir.
Latte: Tek veya duble espresso buharla ısıtılmış kıvamlı süt dolu bir kupaya eklenir. Tercihe göre üzerine çok az miktarda süt köpüğü ve tatlı krema eklenir.
Mocha: Tek veya double espresso, buharla ısıtılmış kıvamlı süt ve çikolata harmanlanır. Kahve ve çikolata lezzeti bir arada sunulur.
Ristretto: Espresso yaparken su yarısı kadar kullanılır. Yani fincanın yarısına gelmeden makineden alınır. Çok kuvvetli, konsantre ve nefis bir espresso ortaya çıkar.
Lungo: Fincanın 2/3’ü değil de tamamı dolana kadar beklenerek yapılan Espresso. Tadı acı olur.
Macchiato: Tek veya double espresso üzerine çok az miktarda süt köpüğü dokundurulur.
Con Panna: Tek veya double espresso üzerine bir kat tatlı krema eklenir.