sirius_web site_logo-01
tr Turkish

SİPARİŞ HATTI

0532 139 67 73

Başlı başına bir kültür olan kahve, birbirinden farklı kahve demleme yöntemleri sayesinde geniş bir tat ve içim yelpazesine sahiptir. Kullanılan çekirdeğin vatanından demleme süresine kadar çok fazla etken, içilen kahvenin niteliğini değiştirir. Güzel ve unutulmaz bir içim deneyimi için ise kahve demleme çeşitleri hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak gerekir.


Cezve
Türk kahvesi gibi oldukça popüler olan bir içeceğin yapılmasını sağlayan cezveleri kullanırken ince çekilmiş kahveleri tercih etmeniz gerekir.

Filtre Kahve Makinesi

Oldukça basit bir kullanımı olan bu kahve makinelerinin su haznesi kaynar su ile doldurulup istenilen oranda kahve tozu konulduktan sonra içeceğiniz otomatik olarak hazırlanmaya başlar.


Moka Pot

Oldukça yoğun ve sert bir kahve demlemenize yardımcı olan moka pot, espresso ve türk kahvesi yapmaya uygun biçimde çekilmiş kahve çekirdekleri ile birlikte kullanır.


French Press

French press, kahve demleme yöntemleri arasında yer alan en popüler seçeneklerden birisidir. Kağıt filtre kullanmanıza gerek kalmayan yöntemlerden birisi olan french press, yoğun ve acı bir kahve deneyimi yaşamak isteyen kullanıcıların gözdesidir. 


AeroPress

Espresso ayarında bir kahve üretmek amacıyla geliştirilen aeropress yardımı ile demlenen kahveler, filtre kahvelerden biraz daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Kendine has ve yoğun bir tada sahip olan aeropress, boyutları sayesinde taşınmaya uygun bir ekipmandır.

Chemex
Kullanılabilecek 4 ayrı kağıt türü sayesinde chemex, tatmin edici bir kağıt filtre ile kahve demleme deneyimi sunar. Tercihiniz olan çekirdek kahveleri orta kalınlıkta öğütüp filtrenin üzerine yerleştirin. Sonrasında kaynamış suyu aralıklarla kahvenin üzerinde gezdirin. Bu işlem bir miktar zamanınızı alacak fakat bu sayede oldukça zengin aromalı ve tortusuz bir kahve deneyimi yaşayabileceksiniz.

Hario V60 / Dripper 

Kahvelerin çekilme türü, bu ekipman ile yapılacak kahvenin sertliğini yüksek miktarda etkiler. İnce çekilmiş kahveyi yavaş bir su akışı ile demleyerek sert, orta çekilmiş kahveyi ise sürekli su akışı ile demleyip yumuşak bir içim elde edilebilir.

Cold Brew
Cold brew, kahve demleme teknikleri arasında en çok vakit alanlardan birisidir. Bu uzun bekleyiş sonucunda ise eşsiz lezzete sahip bir kahve elde edilir.